Sandvik Coromant 690-100516M-E-SL S40T CoroMill™ 690 insert for milling
Next
Sandvik Coromant 690-100512M-E-SL S40T CoroMill™ 690 insert for milling
Previous
Sandvik Coromant 690-100512M-E-SL S40T CoroMill™ 690 insert for milling
Previous
R 379,50
inc. vat
In stock
SKU
5853416
CoroMill® 690 insert for milling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® 690 insert for milling
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 4.3g |
| AN - Clearance Angle Major | 11deg |
| RE - Corner Radius | 1.6mm |
| Insert Thickness | 5.2mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 4.5mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 10mm |
| L - Cutting Edge Length | 10mm |
| KRINS - Major Cutting Edge Angle | 90deg |
| BS - Wiper Edge Length | 1mm |
| W1 - Insert Width | 10mm |
| ORDCODE | 690-100516M-E-SL S30T |
| CHANGEDATE | 2021-12-17 20:21:00.000 |
| Hand | R |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SSC - Insert Seat Size Code | 10E |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_MK1005E_1 |
| Grade | S30T |
| COATING | PVD TiAlN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | SL |
| CEDC - Cutting Edge Count | 2 |
| WEP - Wiper Edge Property | True |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review