Sandvik Coromant 860.1-1330-036A1-GM X1BM CoroDrill® 860 solid carbide drill
Next
Sandvik Coromant 863.1-0796-039A0-O O1AD CoroDrill® 863 solid carbide drill
Previous
Sandvik Coromant 863.1-0796-039A0-O O1AD CoroDrill® 863 solid carbide drill
Previous
R 11 411,45
inc. vat
In stock
SKU
7830394
CoroDrill® 863 solid carbide drill
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroDrill® 863 solid carbide drill
| DCON - Connection Diameter | 10mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 98.9mm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 200001/min |
| WT - Weight Of Item | 0.091kg |
| OAL - Overall Length | 103mm |
| OHX - Maximum Overhang | 63mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 31.72deg |
| LU - Usable Length | 51.9mm |
| DC - Cutting Diameter | 9.55mm |
| FHA - Flute Helix Angle | 45deg |
| ULDR - Usable Length Diameter Ratio | 5.434554973822 |
| TCHAL - Achievable Hole Tolerance Lower | 9.45mm |
| TCHAU - Achievable Hole Tolerance Upper | 9.67mm |
| PL - Point Length | 4.1mm |
| SIG - Point Angle | 90deg |
| ORDCODE | 863.1-0955-048A0-O O1AD |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLRD1_G1000_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2021-12-23 02:14:00.000 |
| STDLET - Standard Letter | HA |
| STDNO - Standard Number | DIN6535 |
| Hand | R |
| TCDCON - Connection Diameter Tolerance | h6 |
| Grade | O1AD |
| COATING | CVD Sp3 |
| SUBSTRATE | HC |
| BSG - Basic Standard Group | COROMANT |
| TCHA - Achievable Hole Tolerance | H8 |
| NOF - Flute Count | 4 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review