Sandvik Coromant 870-1100-8-GP 4334 CoroDrill® 870 drill tip
Next
Sandvik Coromant 870-1090-7-MM 2334 CoroDrill® 870 drill tip
Previous
Sandvik Coromant 870-1090-7-MM 2334 CoroDrill® 870 drill tip
Previous
R 1 501,90
inc. vat
In stock
SKU
7357587
CoroDrill® 870 drill tip
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroDrill® 870 drill tip
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| LF - Functional Length | 4.51mm |
| WT - Weight Of Item | 10g |
| OAL - Overall Length | 10.5mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 13deg |
| Insert Thickness | 4.26mm |
| INSL - Insert Length | 6.2mm |
| DC - Cutting Diameter | 10.9mm |
| PL - Point Length | 1.69mm |
| SIG - Point Angle | 142deg |
| ORDCODE | 870-1090-7-PM 4334 |
| CHANGEDATE | 2022-04-29 01:46:00.000 |
| Hand | R |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 0 |
| SSC - Insert Seat Size Code | 7 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_DK07_1 |
| Grade | 4334 |
| COATING | PVD TiAlN |
| SUBSTRATE | HC |
| TCHA - Achievable Hole Tolerance | H9 |
| CEDC - Cutting Edge Count | 1 |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant R300-160Q40-20H CoroMill™ 300 face milling cutterR 23 704,95 inc. vat
Write Your Own Review