Sandvik Coromant 870-1190-9-KM 3334 CoroDrill® 870 drill tip
Next
Sandvik Coromant 870-1180-9-PM 4334 CoroDrill® 870 drill tip
Previous
Sandvik Coromant 870-1180-9-PM 4334 CoroDrill® 870 drill tip
Previous
R 1 501,90
inc. vat
In stock
SKU
7357628
CoroDrill® 870 drill tip
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroDrill® 870 drill tip
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| LF - Functional Length | 5.12mm |
| WT - Weight Of Item | 3g |
| OAL - Overall Length | 10.7mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 13deg |
| Insert Thickness | 4.56mm |
| INSL - Insert Length | 6.4mm |
| DC - Cutting Diameter | 11.9mm |
| PL - Point Length | 1.28mm |
| SIG - Point Angle | 152deg |
| ORDCODE | 870-1190-9-GP 4334 |
| CHANGEDATE | 2022-04-29 01:46:00.000 |
| Hand | R |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 0 |
| SSC - Insert Seat Size Code | 9 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_DK09_1 |
| Grade | 4334 |
| COATING | PVD TiAlN |
| SUBSTRATE | HC |
| TCHA - Achievable Hole Tolerance | F9 |
| CEDC - Cutting Edge Count | 1 |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant C4-391.19-14 080 Coromant Capto™ to shrink fit chuckR 7 312,85 inc. vat -
Sandvik Coromant C4-391.20-06 050 Coromant Capto™ to Weldon adaptorR 5 362,45 inc. vat -
Sandvik Coromant C4-391.20-08 050 Coromant Capto™ to Weldon adaptorR 5 362,45 inc. vat -
Sandvik Coromant C4-391.19-16 080 Coromant Capto™ to shrink fit chuckR 7 312,85 inc. vat -
Sandvik Coromant C4-391.19-12 075 Coromant Capto™ to shrink fit chuckR 7 312,85 inc. vat -
Sandvik Coromant C4-391.19-20 085 Coromant Capto™ to shrink fit chuckR 7 312,85 inc. vat
Write Your Own Review