Sandvik Coromant 870-1650-16-KM 3334 CoroDrill® 870 drill tip
Next
Sandvik Coromant 870-1640-16-PM 4334 CoroDrill® 870 drill tip
Previous
Sandvik Coromant 870-1640-16-PM 4334 CoroDrill® 870 drill tip
Previous
R 1 946,95
inc. vat
In stock
SKU
7357827
CoroDrill® 870 drill tip
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroDrill® 870 drill tip
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| LF - Functional Length | 7.75mm |
| WT - Weight Of Item | 11.7g |
| OAL - Overall Length | 16.4mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 13deg |
| Insert Thickness | 5.96mm |
| INSL - Insert Length | 9.5mm |
| DC - Cutting Diameter | 16.5mm |
| PL - Point Length | 1.75mm |
| SIG - Point Angle | 152deg |
| ORDCODE | 870-1650-16-GP 4334 |
| CHANGEDATE | 2022-04-29 01:48:00.000 |
| Hand | R |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 0 |
| SSC - Insert Seat Size Code | 16 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_DK16_1 |
| Grade | 4334 |
| COATING | PVD TiAlN |
| SUBSTRATE | HC |
| TCHA - Achievable Hole Tolerance | F9 |
| CEDC - Cutting Edge Count | 1 |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review