Sandvik Coromant 870-2460-24-MM 2334 CoroDrill® 870 drill tip
Next
Sandvik Coromant 870-2460-24-GP 4334 CoroDrill® 870 drill tip
Previous
Sandvik Coromant 870-2460-24-GP 4334 CoroDrill® 870 drill tip
Previous
R 2 639,25
inc. vat
In stock
SKU
7358182
CoroDrill® 870 drill tip
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroDrill® 870 drill tip
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| LF - Functional Length | 10.27mm |
| WT - Weight Of Item | 37g |
| OAL - Overall Length | 25.4mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 13deg |
| Insert Thickness | 8.36mm |
| INSL - Insert Length | 15mm |
| DC - Cutting Diameter | 24.6mm |
| PL - Point Length | 4.73mm |
| SIG - Point Angle | 142deg |
| ORDCODE | 870-2460-24-KM 3334 |
| CHANGEDATE | 2022-04-29 01:51:00.000 |
| Hand | R |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 0 |
| SSC - Insert Seat Size Code | 24 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_DK24_1 |
| Grade | 3334 |
| COATING | PVD AlTiCrN |
| SUBSTRATE | HC |
| TCHA - Achievable Hole Tolerance | H9 |
| CEDC - Cutting Edge Count | 1 |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant CNGA120404S01525H 7105 T-Max™ P insert for turningR 2 237,90 inc. vat -
Sandvik Coromant CNGA120408S01520HWG 7105 T-Max™ P insert for turningR 2 574,85 inc. vat -
Sandvik Coromant CNGA120408S01525H 7105 T-Max™ P insert for turningR 2 237,90 inc. vat -
Sandvik Coromant CNGA120408S01520HWH 7105 T-Max™ P insert for turningR 2 574,85 inc. vat -
Sandvik Coromant CNGA120404S01020H 7105 T-Max™ P insert for turningR 2 237,90 inc. vat -
Sandvik Coromant CP-25BL-16-11 CoroTurn™ Prime shank tool for turningR 1 812,40 inc. vat
Write Your Own Review