Sandvik Coromant 870-3175-31-KM 3334 CoroDrill® 870 drill tip
Next
Sandvik Coromant 870-3150-31-PM 4334 CoroDrill® 870 drill tip
Previous
Sandvik Coromant 870-3150-31-PM 4334 CoroDrill® 870 drill tip
Previous
R 3 299,35
inc. vat
Out of stock
SKU
7358298
CoroDrill® 870 drill tip
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroDrill® 870 drill tip
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| LF - Functional Length | 14.99mm |
| WT - Weight Of Item | 65g |
| OAL - Overall Length | 31.4mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 13deg |
| Insert Thickness | 10.46mm |
| INSL - Insert Length | 18.4mm |
| DC - Cutting Diameter | 31.75mm |
| PL - Point Length | 3.41mm |
| SIG - Point Angle | 152deg |
| ORDCODE | 870-3175-31-GP 4334 |
| CHANGEDATE | 2022-04-29 01:53:00.000 |
| Hand | R |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 0 |
| SSC - Insert Seat Size Code | 31 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_DK31_1 |
| Grade | 4334 |
| COATING | PVD TiAlN |
| SUBSTRATE | HC |
| TCHA - Achievable Hole Tolerance | F9 |
| CEDC - Cutting Edge Count | 1 |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant R215.64-32V50-4512 U-Max™ chamfer milling cutterR 7 650,95 inc. vat -
Sandvik Coromant R215.64-32A32-4512 U-Max™ chamfer milling cutterR 6 644,70 inc. vat
Write Your Own Review