Sandvik Coromant 870-3175-31-MM 2334 CoroDrill® 870 drill tip
Next
Sandvik Coromant 870-3175-31-GP 4334 CoroDrill® 870 drill tip
Previous
Sandvik Coromant 870-3175-31-GP 4334 CoroDrill® 870 drill tip
Previous
R 3 299,35
inc. vat
Out of stock
SKU
7358299
CoroDrill® 870 drill tip
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroDrill® 870 drill tip
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| LF - Functional Length | 13.27mm |
| WT - Weight Of Item | 69g |
| OAL - Overall Length | 32.5mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 13deg |
| Insert Thickness | 10.46mm |
| INSL - Insert Length | 19.5mm |
| DC - Cutting Diameter | 31.75mm |
| PL - Point Length | 6.23mm |
| SIG - Point Angle | 142deg |
| ORDCODE | 870-3175-31-KM 3334 |
| CHANGEDATE | 2022-04-29 01:53:00.000 |
| Hand | R |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 0 |
| SSC - Insert Seat Size Code | 31 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_DK31_1 |
| Grade | 3334 |
| COATING | PVD AlTiCrN |
| SUBSTRATE | HC |
| TCHA - Achievable Hole Tolerance | H9 |
| CEDC - Cutting Edge Count | 1 |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant A419-076R25-14H CoroMill™ 419 face milling cutterR 13 660,85 inc. vat -
Sandvik Coromant A419-051C5-14M CoroMill™ 419 face milling cutterR 10 291,35 inc. vat -
Sandvik Coromant A419-102R38-14H CoroMill™ 419 face milling cutterR 15 766,50 inc. vat -
Sandvik Coromant A419-063C5-14M CoroMill™ 419 face milling cutterR 12 618,95 inc. vat -
Sandvik Coromant A419-038C3-14M CoroMill™ 419 face milling cutterR 8 054,60 inc. vat -
Sandvik Coromant A419-102R38-14M CoroMill™ 419 face milling cutterR 14 422,15 inc. vat
Write Your Own Review