Sandvik Coromant 881-03 03 08M-C-GM1 1144 CoroDrill® 881 insert for drilling
Next
Sandvik Coromant 881-02 02 04M-P-GM1 4024 CoroDrill® 881 insert for drilling
Previous
Sandvik Coromant 881-02 02 04M-P-GM1 4024 CoroDrill® 881 insert for drilling
Previous
R 256,45
inc. vat
In stock
SKU
5962751
CoroDrill® 881 insert for drilling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroDrill® 881 insert for drilling
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 1.8g |
| AN - Clearance Angle Major | 7deg |
| RE - Corner Radius | 0.8mm |
| Insert Thickness | 3.175mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 2.5mm |
| BN - Face Land Width | 0.07mm |
| GB - Face Land Angle | 0deg |
| GAN - Insert Rake Angle | 18deg |
| ORDCODE | 881-03 03 08M-C-GM1 1044 |
| CHANGEDATE | 2022-09-19 10:45:00.000 |
| Hand | R |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SSC - Insert Seat Size Code | 03 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_DA0303C_2 |
| Grade | 1044 |
| COATING | PVD TiAlN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | 53 |
| INSUC - Insert Usage Code | C |
| CEDC - Cutting Edge Count | 2 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant C6-PCLNR-45065-19 T-Max™ P cutting unit for turningR 5 056,55 inc. vat -
Sandvik Coromant C6-PCMNN-00115-12HP T-Max™ P cutting unit for turningR 10 617,95 inc. vat -
Sandvik Coromant C6-PCLNR-45065-12HP T-Max™ P cutting unit for turningR 7 584,25 inc. vat -
Sandvik Coromant C6-PCLNR-45065-16 T-Max™ P cutting unit for turningR 5 056,55 inc. vat -
Sandvik Coromant C6-PCLNR-45165-12HP T-Max™ P cutting unit for turningR 10 617,95 inc. vat
Write Your Own Review