Sandvik Coromant 930-BB40-P-10-145 BIG-PLUS MAS-BT to CoroChuckâ„¢ 930
Next
Sandvik Coromant 930-BB40-P-08-095 BIG-PLUS MAS-BT to CoroChuckâ„¢ 930
Previous
Sandvik Coromant 930-BB40-P-08-095 BIG-PLUS MAS-BT to CoroChuckâ„¢ 930
Previous
R 14 945,40
inc. vat
In stock
SKU
7864346
BIG-PLUS MAS-BT to CoroChuck™ 930
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
BIG-PLUS MAS-BT to CoroChuck™ 930
| CP - Coolant Pressure | 8000000Pa |
|---|---|
| DFC - Functional Diameter | 44.45mm |
| DCON - Connection Diameter | 10mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 105mm |
| BD - Body Diameter | 63mm |
| LB - Body Length | 105mm |
| BHTA - Body Half Taper Angle | 0deg |
| TQ - Torque | 8Nm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 180001/min |
| WT - Weight Of Item | 1.241kg |
| OAL - Overall Length | 170.4mm |
| OHX - Maximum Overhang | 105mm |
| LSC - Clamping Length | 41mm |
| ORDCODE | 930-BB40-P-10-105 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_SKG57BP_C0400_1 |
| ADINTWS - Adaptive Interface Workpiece Direction | W_CYLH_G1000_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 7 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 1 |
| CRKS - Connection Retention Knob Thread Size | M16 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-09-01 10:20:00.000 |
| STDLET - Standard Letter | AD/B |
| STDNO - Standard Number | MAS403-BT (BIG-PLUS) |
| DPC - Damping Property | False |
| DCP - Data Chip Provision | False |
| BBD - Balanced By Design | True |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant MTJNL 2020K 16M1 T-Max™ P shank tool for turningR 1 716,95 inc. vat -
Sandvik Coromant MTJNL 2525M 16M1 T-Max™ P shank tool for turningR 1 812,40 inc. vat -
Sandvik Coromant MTGNL 3232P 22M1 T-Max™ P shank tool for turningR 2 432,25 inc. vat -
Sandvik Coromant MTGNR 3232P 22M1 T-Max™ P shank tool for turningR 2 432,25 inc. vat -
Sandvik Coromant MTJNL 2525M 22M1 T-Max™ P shank tool for turningR 1 812,40 inc. vat
Write Your Own Review