Sandvik Coromant A316-12HM450C05015P 1730 CoroMill™ 316 solid carbide head for High Feed Face milling
Next
Sandvik Coromant A316-12FM650-05015L 1730 CoroMill™ 316 solid carbide head for Finishing
Previous
Sandvik Coromant A316-12FM650-05015L 1730 CoroMill™ 316 solid carbide head for Finishing
Previous
Sandvik Coromant A316-12HM450-05015P 1730 CoroMill™ 316 solid carbide head for High Feed Face milling
R 1 504,20
inc. vat
In stock
SKU
7611842
CoroMill® 316 solid carbide head for High Feed Face milling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® 316 solid carbide head for High Feed Face milling
| DCON - Connection Diameter | 12.3mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 14.6mm |
| LB - Body Length | 14.6mm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 800001/min |
| WT - Weight Of Item | 0.04kg |
| OAL - Overall Length | 28.3mm |
| OHX - Maximum Overhang | 14.6mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 33.15deg |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 5deg |
| RE - Corner Radius | 6mm |
| LU - Usable Length | 14.6mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 0.85mm |
| DC - Cutting Diameter | 12.7mm |
| DCF - Cutting Diameter Face Contact | 5mm |
| DN - Neck Diameter | 12.3mm |
| FHA - Flute Helix Angle | 50deg |
| GAMF - Radial Rake Angle | -18deg |
| GAMP - Axial Rake Angle | 6deg |
| ULDR - Usable Length Diameter Ratio | 1.149606299213 |
| REEQ - Corner Radius Equivalent | 2.176mm |
| ORDCODE | A316-12HM450-05015P 1730 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_SAT01_B0120_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2022-05-10 17:04:00.000 |
| Hand | R |
| Grade | 1730 |
| COATING | PVD AlTiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | STRAIGHT |
| BSG - Basic Standard Group | COROMANT |
| ZEFP - Peripheral Effective Cutting Edge Count | 4 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| CCC - Center Cutting Capability | False |
| CPDF - Cutting Pitch Differential | False |
Write Your Own Review