Sandvik Coromant A881-D0875LX25-02 CoroDrill® 881 indexable insert drill
Next
Sandvik Coromant A881-D0812P25-03 CoroDrill® 881 indexable insert drill
Previous
Sandvik Coromant A881-D0812P25-03 CoroDrill® 881 indexable insert drill
Previous
R 10 322,40
inc. vat
In stock
SKU
5962404
CoroDrill® 881 indexable insert drill
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroDrill® 881 indexable insert drill
| CP - Coolant Pressure | 1000000Pa |
|---|---|
| DCON - Connection Diameter | 25.4mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 123.2525mm |
| BD - Body Diameter | 25.4mm |
| LB - Body Length | 85.979mm |
| BHTA - Body Half Taper Angle | 0deg |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 175001/min |
| WT - Weight Of Item | 0.812kg |
| OAL - Overall Length | 179.977mm |
| OHX - Maximum Overhang | 123.2525mm |
| LSC - Clamping Length | 76.2mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 84deg |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 0deg |
| LAMS - Inclination Angle | 0deg |
| AN - Clearance Angle Major | 7deg |
| Insert Thickness | 3.175mm |
| LU - Usable Length | 82.512mm |
| ADJLN - Minimum Adjustment Limit | 0mm |
| ADJLX - Maximum Adjustment Limit | 0.7366mm |
| DC - Cutting Diameter | 20.628mm |
| ULDR - Usable Length Diameter Ratio | 4 |
| TCHAL - Achievable Hole Tolerance Lower | -0.1mm |
| TCHAU - Achievable Hole Tolerance Upper | 0.4mm |
| PL - Point Length | 0.7249mm |
| SIG - Point Angle | 168deg |
| ORDCODE | A881-D0812P25-04 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLUSP_S1000_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 7 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 3 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-03-01 01:11:00.000 |
| MTP - Clamping Type Code | S |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WCOR_DA0303P_2 |
| Hand | R |
| MIID - Master Insert Identification | 881-03 03 08M-P-GM1 |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SSC - Insert Seat Size Code | 03 |
| CICT - Cutting Item Count | 1 |
| NOF - Flute Count | 2 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant SRSCR 16 4D CoroTurn™ 107 shank tool for turningR 1 971,10 inc. vat -
Sandvik Coromant SRSCR 20 6D CoroTurn™ 107 shank tool for turningR 2 638,10 inc. vat -
Sandvik Coromant SRSCR 20 4D CoroTurn™ 107 shank tool for turningR 2 638,10 inc. vat -
Sandvik Coromant SRSCR 2020K 10 CoroTurn™ 107 shank tool for turningR 1 875,65 inc. vat -
Sandvik Coromant SRSCR 20 2D CoroTurn™ 107 shank tool for turningR 2 638,10 inc. vat
Write Your Own Review