Sandvik Coromant R216-32 06 M-M 4340 CoroMill™ 216 ball nose insert
Next
Sandvik Coromant R216-20 T3 M-M 4340 CoroMill™ 216 ball nose insert
Previous
Sandvik Coromant R216-20 T3 M-M 4340 CoroMill™ 216 ball nose insert
Previous
R 336,95
inc. vat
In stock
SKU
7564465
CoroMill® 216 insert for milling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® 216 insert for milling
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 0.008kg |
| AN - Clearance Angle Major | 11deg |
| RE - Corner Radius | 0.8mm |
| Insert Thickness | 4.7625mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 4.4mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 16mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 16mm |
| W1 - Insert Width | 9.52mm |
| ORDCODE | APMT 16 04 08-M 4340 |
| CHANGEDATE | 2021-12-17 22:14:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | A |
| SSC - Insert Seat Size Code | 16 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_MM1604_1 |
| Grade | 4340 |
| COATING | CVD TiCN+Al2O3+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | WHX |
| CEDC - Cutting Edge Count | 2 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
Write Your Own Review