Sandvik Coromant CCGX09T3L020-15FXA 7014 CoroTurn™ 107 insert for turning
Next
Sandvik Coromant DNGA150412EA 7014 T-Max™ P insert for turning
Previous
Sandvik Coromant DNGA150412EA 7014 T-Max™ P insert for turning
Previous
R 3 041,75
inc. vat
In stock
SKU
7941843
T-Max® P insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
T-Max® P insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 6.7g |
| AN - Clearance Angle Major | 0deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 12.7mm |
| RE - Corner Radius | 0mm |
| Insert Thickness | 4.7625mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 5.156mm |
| L - Cutting Edge Length | 12.8959mm |
| KRINS - Major Cutting Edge Angle | 95deg |
| BN - Face Land Width | 0.15mm |
| GB - Face Land Angle | 15deg |
| BS - Wiper Edge Length | 0.8mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 0.25mm |
| KCH - Corner Chamfer | 86deg |
| CHW - Corner Chamfer Width | 1.69mm |
| ORDCODE | CNGX1204L025-18AXA 7014 |
| CHANGEDATE | 2022-09-22 11:53:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 2 |
| SC - Insert Shape Code | C |
| SSC - Insert Seat Size Code | 12 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_CN1204_1 |
| Grade | 7014 |
| SUBSTRATE | BL |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | XA |
| CEDC - Cutting Edge Count | 4 |
| WEP - Wiper Edge Property | True |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review