Sandvik Coromant SNMG 15 06 12-QM 6160 T-Max™ P insert for turning
Next
Sandvik Coromant WNGA080412S01530F 7135 T-Max™ P insert for turning
Previous
Sandvik Coromant WNGA080412S01530F 7135 T-Max™ P insert for turning
Previous
R 333,50
inc. vat
In stock
SKU
7702836
T-Max® P insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
T-Max® P insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 3g |
| AN - Clearance Angle Major | 0deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 12.7mm |
| RE - Corner Radius | 0.7938mm |
| Insert Thickness | 4.7625mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 8.5mm |
| L - Cutting Edge Length | 12.8959mm |
| ORDCODE | CNMG 12 04 08-SM 6160 |
| CHANGEDATE | 2022-09-22 10:34:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 2 |
| SC - Insert Shape Code | C |
| SSC - Insert Seat Size Code | 12 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_CN1204_1 |
| Grade | 6160 |
| SUBSTRATE | CS |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | SM |
| CEDC - Cutting Edge Count | 2 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
Write Your Own Review