Sandvik Coromant CNMG 25 09 24-PR 4315 T-Max™ P insert for turning
Next
Sandvik Coromant CNMG 12 04 08-SM 6160 T-Max™ P insert for turning
Previous
Sandvik Coromant CNMG 12 04 08-SM 6160 T-Max™ P insert for turning
Previous
R 526,70
inc. vat
In stock
SKU
7702891
T-Max® P insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
T-Max® P insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 5g |
| AN - Clearance Angle Major | 0deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 15.875mm |
| RE - Corner Radius | 1.1906mm |
| Insert Thickness | 6.35mm |
| L - Cutting Edge Length | 15.875mm |
| ORDCODE | SNMG 15 06 12-QM 6160 |
| CHANGEDATE | 2022-09-22 12:36:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 2 |
| SC - Insert Shape Code | S |
| SSC - Insert Seat Size Code | 15 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_SN1506_1 |
| Grade | 6160 |
| SUBSTRATE | CS |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | QM |
| CEDC - Cutting Edge Count | 4 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review