Sandvik Coromant DS20-0708-C-L5 H13A CoroDrill® DS20 insert for drilling
Next
Sandvik Coromant DS20-0708-C-L5 1344 CoroDrill® DS20 insert for drilling
Previous
Sandvik Coromant DS20-0708-C-L5 1344 CoroDrill® DS20 insert for drilling
Previous
R 453,10
inc. vat
In stock
SKU
7549999
CoroDrill® DS20 insert for drilling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroDrill® DS20 insert for drilling
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 22g |
| AN - Clearance Angle Major | 7deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 21.82mm |
| RE - Corner Radius | 0.35mm |
| Insert Thickness | 4.5mm |
| GAN - Insert Rake Angle | 2.5deg |
| ORDCODE | DS20-0708-C-L5 1144 |
| CHANGEDATE | 2022-04-06 05:05:00.000 |
| Hand | R |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SSC - Insert Seat Size Code | 07C |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_DQ0708C_1 |
| Grade | 1144 |
| COATING | PVD TiAlN+TiAlN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | L5 |
| INSUC - Insert Usage Code | C |
| CEDC - Cutting Edge Count | 4 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant A880-D1875P38-04 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 13 363,00 inc. vat -
Sandvik Coromant A880-D1875LX38-02 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 11 038,85 inc. vat -
Sandvik Coromant A880-D1875P38-03 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 11 620,75 inc. vat -
Sandvik Coromant A880-D2000LX38-02 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 12 222,20 inc. vat -
Sandvik Coromant A880-D1875LX38-03 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 11 620,75 inc. vat -
Sandvik Coromant A880-D1875LX38-04 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 13 363,00 inc. vat
Write Your Own Review