Sandvik Coromant R210-09 04 12M-PM 1130 CoroMill™ 210 insert for milling
Next
Sandvik Coromant 745L-2109E-M50 K20D CoroMill™ 745 insert for milling
Previous
Sandvik Coromant 745L-2109E-M50 K20D CoroMill™ 745 insert for milling
Previous
R 552,00
inc. vat
In stock
SKU
7088615
CoroMill® S-60 insert for milling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® S-60 insert for milling
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 18g |
| AN - Clearance Angle Major | 0deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 16.2mm |
| RE - Corner Radius | 2mm |
| Insert Thickness | 5.56mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 2.2mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 8.9mm |
| L - Cutting Edge Length | 9.353074mm |
| KRINS - Major Cutting Edge Angle | 60deg |
| GAN - Insert Rake Angle | 15deg |
| ORDCODE | HNGF 09 05 20-KM 3040 |
| CHANGEDATE | 2022-09-23 20:29:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | H |
| SSC - Insert Seat Size Code | 09 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_NI0905N_1 |
| Grade | 3040 |
| COATING | CVD TiCN+Al2O3 |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | KM |
| CEDC - Cutting Edge Count | 12 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review