Sandvik Coromant HNGF 09 05 20-KM 3220 CoroMill™ S-60 insert for milling
Next
Sandvik Coromant HNGF 09 05 20-KM 3330 CoroMill™ S-60 insert for milling
Previous
Sandvik Coromant HNGF 09 05 20-KM 3330 CoroMill™ S-60 insert for milling
Previous
R 503,70
inc. vat
In stock
SKU
6924056
CoroMill® S-60 insert for milling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® S-60 insert for milling
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 0.018kg |
| AN - Clearance Angle Major | 0deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 16.2mm |
| RE - Corner Radius | 2mm |
| Insert Thickness | 5.56mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 2.2mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 8.9mm |
| L - Cutting Edge Length | 9.353074mm |
| KRINS - Major Cutting Edge Angle | 60deg |
| GAN - Insert Rake Angle | 15deg |
| ORDCODE | HNGF 09 05 20-KM K20W |
| CHANGEDATE | 2022-09-23 19:32:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | H |
| SSC - Insert Seat Size Code | 09 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_NI0905N_1 |
| Grade | K20W |
| COATING | CVD TiCrN+Al2O3+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | KM |
| CEDC - Cutting Edge Count | 12 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant DS20-D3500L40-05 CoroDrill® DS20 indexable insert drillR 13 131,85 inc. vat -
Sandvik Coromant DS20-D3493LX38-05 CoroDrill® DS20 indexable insert drillR 13 131,85 inc. vat -
Sandvik Coromant DS20-D3500L40-04 CoroDrill® DS20 indexable insert drillR 12 048,55 inc. vat -
Sandvik Coromant DS20-D3493LX38-07 CoroDrill® DS20 indexable insert drillR 15 301,90 inc. vat -
Sandvik Coromant DS20-D3493LX38-04 CoroDrill® DS20 indexable insert drillR 12 048,55 inc. vat -
Sandvik Coromant DS20-D3493LX38-06 CoroDrill® DS20 indexable insert drillR 14 337,05 inc. vat
Write Your Own Review