Sandvik Coromant MF80-AR076R25-13H CoroMill™ MF80 face milling cutter
Next
Sandvik Coromant MF80-AR063R25-13M CoroMill™ MF80 face milling cutter
Previous
Sandvik Coromant MF80-AR063R25-13M CoroMill™ MF80 face milling cutter
Previous
R 12 612,05
inc. vat
In stock
SKU
8172021
CoroMill® MF80 face milling cutter
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® MF80 face milling cutter
| DCON - Connection Diameter | 25.4mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 50mm |
| TQ - Torque | 3Nm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 107001/min |
| WT - Weight Of Item | 0.696kg |
| OAL - Overall Length | 50mm |
| OHX - Maximum Overhang | 50mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 89.5deg |
| AN - Clearance Angle Major | 0deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 13mm |
| Insert Thickness | 5mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 9mm |
| DC - Cutting Diameter | 76.2mm |
| DCF - Cutting Diameter Face Contact | 72.8mm |
| AZ - Maximum Plunge Depth | 0mm |
| ORDCODE | MF80-AR076R25-13M |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_FDA1A1_S1000_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 1 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 2 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-09-26 01:04:00.000 |
| STDLET - Standard Letter | A |
| STDNO - Standard Number | ISO6462 |
| MTP - Clamping Type Code | S |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WCOR_NY1305_1 |
| Hand | R |
| MIID - Master Insert Identification | 1305 |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | S |
| SSC - Insert Seat Size Code | 13 |
| CICT - Cutting Item Count | 6 |
| ZEFP - Peripheral Effective Cutting Edge Count | 6 |
| DPC - Damping Property | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| CPDF - Cutting Pitch Differential | True |
Write Your Own Review