Sandvik Coromant MH20-AR016EH16-06L CoroMill™ MH20 face milling cutter
Next
Sandvik Coromant MH20-AR038O32-08M CoroMill™ MH20 face milling cutter
Previous
Sandvik Coromant MH20-AR038O32-08M CoroMill™ MH20 face milling cutter
Previous
R 7 579,65
inc. vat
In stock
SKU
8097014
CoroMill® MH20 face milling cutter
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® MH20 face milling cutter
| DCON - Connection Diameter | 31.75mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 210mm |
| TQ - Torque | 2Nm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 169001/min |
| WT - Weight Of Item | 1.233kg |
| OAL - Overall Length | 210mm |
| OHX - Maximum Overhang | 114.75mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 15deg |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 2.7deg |
| AN - Clearance Angle Major | 12.3deg |
| Insert Thickness | 4.03mm |
| LU - Usable Length | 80mm |
| L - Cutting Edge Length | 6.6mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 1.2mm |
| W1 - Insert Width | 8.5mm |
| DC - Cutting Diameter | 27.45mm |
| DCF - Cutting Diameter Face Contact | 27.45mm |
| DCX - Maximum Cutting Diameter | 38.1mm |
| AZ - Maximum Plunge Depth | 0.9mm |
| ORDCODE | MH20-AR038O32-08H |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLR_S1250_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 1 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 2 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-09-09 17:47:00.000 |
| MTP - Clamping Type Code | S |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WCOR_NW0804_1 |
| Hand | R |
| MIID - Master Insert Identification | MH20-080425.. |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | L |
| SSC - Insert Seat Size Code | 08 |
| CICT - Cutting Item Count | 5 |
| ZEFP - Peripheral Effective Cutting Edge Count | 5 |
| DPC - Damping Property | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| LOCAP - Location Aid Property | False |
| CPDF - Cutting Pitch Differential | True |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review