Sandvik Coromant N331.32-203T51RM0.925 CoroMill™ 331 adjustable full side & face disc milling cutter
Next
Sandvik Coromant N331.32-203T51KM0.591 CoroMill™ 331 adjustable full side & face disc milling cutter
Previous
Sandvik Coromant N331.32-203T51KM0.591 CoroMill™ 331 adjustable full side & face disc milling cutter
Previous
Sandvik Coromant N331.32-203T51QM0.807 CoroMill™ 331 adjustable full side & face disc milling cutter
R 36 336,55
inc. vat
Out of stock
SKU
6448879
CoroMill® 331 adjustable full side and face disc milling cutter
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® 331 adjustable full side and face disc milling cutter
| DCON - Connection Diameter | 50.8mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 22.5044mm |
| TQ - Torque | 3Nm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 80001/min |
| WT - Weight Of Item | 3.6kg |
| OAL - Overall Length | 24.511mm |
| OHX - Maximum Overhang | 22.5044mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 90deg |
| AN - Clearance Angle Major | 0deg |
| Insert Thickness | 4.95mm |
| CW - Cutting Width | 20.5mm |
| CDX - Cutting Depth Maximum | 66.4972mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 20.5mm |
| W1 - Insert Width | 11.5mm |
| DC - Cutting Diameter | 203.2mm |
| DCF - Cutting Diameter Face Contact | 201.6mm |
| DCX - Maximum Cutting Diameter | 203.2mm |
| DHUB - Hub Diameter | 67.9958mm |
| THUB - Hub Thickness | 24.511mm |
| PSW - Premachined Slot Width | 0mm |
| CWX - Maximum Cutting Width | 23.5mm |
| ORDCODE | N331.32-203T51QM0.807 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_FDA22_S2000_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-06-15 15:10:00.000 |
| MTP - Clamping Type Code | S |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WCOR_MW14_1 |
| Hand | N |
| MIID - Master Insert Identification | N331.1A-14 |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | L |
| SSC - Insert Seat Size Code | 14 |
| CICT - Cutting Item Count | 6 |
| ZEFP - Peripheral Effective Cutting Edge Count | 6 |
| DRVCT - Drive Count | 2 |
| DPC - Damping Property | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| CPDF - Cutting Pitch Differential | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant C5-391.19-14 080 Coromant Capto™ to shrink fit chuckR 7 698,10 inc. vat -
Sandvik Coromant C5-391.19-12 075 Coromant Capto™ to shrink fit chuckR 7 698,10 inc. vat -
Sandvik Coromant C6-A391.20-09 060 Coromant Capto™ to Weldon adaptorR 5 920,20 inc. vat
Write Your Own Review