Sandvik Coromant N331.32-250S50KM15.00 CoroMill™ 331 adjustable full side and face disc milling cutter
Next
Sandvik Coromant N331.32-205T51EMQ CoroMill™ 331 adjustable full side and face disc milling cutter
Previous
Sandvik Coromant N331.32-205T51EMQ CoroMill™ 331 adjustable full side and face disc milling cutter
Previous
R 45 802,20
inc. vat
In stock
SKU
5737360
CoroMill® 331 adjustable full side and face disc milling cutter
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® 331 adjustable full side and face disc milling cutter
| DCON - Connection Diameter | 50.8mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 14.351mm |
| TQ - Torque | 3Nm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 110001/min |
| WT - Weight Of Item | 2.28kg |
| OAL - Overall Length | 16.002mm |
| OHX - Maximum Overhang | 14.351mm |
| AN - Clearance Angle Major | 7deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 12.7mm |
| RE - Corner Radius | 6.35mm |
| Insert Thickness | 4.7625mm |
| CW - Cutting Width | 12.7mm |
| CDX - Cutting Depth Maximum | 67.4878mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 12.7mm |
| DC - Cutting Diameter | 205.2mm |
| DCF - Cutting Diameter Face Contact | 192.5mm |
| DCX - Maximum Cutting Diameter | 205.2mm |
| DHUB - Hub Diameter | 67.9958mm |
| THUB - Hub Thickness | 16.002mm |
| PSW - Premachined Slot Width | 0mm |
| ORDCODE | N331.32-205T51FMQ |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_FDA22_S2000_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-06-15 14:42:00.000 |
| MTP - Clamping Type Code | S |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WISO_RC1304_2 |
| Hand | N |
| MIID - Master Insert Identification | RCKT 13 04 00 |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | R |
| SSC - Insert Seat Size Code | 13 |
| CICT - Cutting Item Count | 16 |
| ZEFP - Peripheral Effective Cutting Edge Count | 16 |
| DRVCT - Drive Count | 2 |
| DPC - Damping Property | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| CPDF - Cutting Pitch Differential | False |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review