Sandvik Coromant QD-NJ-0500-030E-ML 2040 CoroMill™ QD insert for grooving
Next
Sandvik Coromant QD-NH-0400-025E-MM 2040 CoroMill™ QD insert for grooving
Previous
Sandvik Coromant QD-NH-0400-025E-MM 2040 CoroMill™ QD insert for grooving
Previous
R 414,00
inc. vat
In stock
SKU
6656870
CoroMill® QD insert for grooving
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® QD insert for grooving
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 5.4g |
| BAMS - Machine Side Body Angle | 0deg |
| AN - Clearance Angle Major | 7deg |
| Insert Thickness | 5mm |
| CW - Cutting Width | 5mm |
| CWTOLL - Cutting Width Lower Tolerance | 0.005mm |
| CWTOLU - Cutting Width Upper Tolerance | 0.055mm |
| REL - Corner Radius Left | 0.3mm |
| RER - Corner Radius Right | 0.3mm |
| ORDCODE | QD-NJ-0500-030E-ML 1040 |
| CHANGEDATE | 2022-09-23 19:15:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 7 |
| SSC - Insert Seat Size Code | J |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_NOJ_1 |
| Grade | 1040 |
| COATING | PVD TiAlN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | ML |
| CEDC - Cutting Edge Count | 1 |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant R210-052C5-09H CoroMill™ 210 face milling cutterR 11 022,75 inc. vat -
Sandvik Coromant R200-015A20-10H CoroMill™ 200 face milling cutterR 5 613,15 inc. vat -
Sandvik Coromant R200-038A32-12M CoroMill™ 200 face milling cutterR 7 860,25 inc. vat -
Sandvik Coromant R210-036C3-09H CoroMill™ 210 face milling cutterR 7 932,70 inc. vat -
Sandvik Coromant R200-015A20-10M CoroMill™ 200 face milling cutterR 5 117,50 inc. vat -
Sandvik Coromant R200-020A25-12H CoroMill™ 200 face milling cutterR 6 239,90 inc. vat
Write Your Own Review