Sandvik Coromant R210-09 04 14E-PM 1010 CoroMill™ 210 insert for milling
Next
Sandvik Coromant R210-09 04 14E-MM 2030 CoroMill™ 210 insert for milling
Previous
Sandvik Coromant R210-09 04 14E-MM 2030 CoroMill™ 210 insert for milling
Previous
R 315,10
inc. vat
In stock
SKU
5742729
CoroMill® 210 insert for milling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® 210 insert for milling
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 3.7g |
| AN - Clearance Angle Major | 7deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 9.5mm |
| RE - Corner Radius | 1.4mm |
| Insert Thickness | 4.5mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 4.2mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 5.77mm |
| L - Cutting Edge Length | 9.4mm |
| KRINS - Major Cutting Edge Angle | 10deg |
| BS - Wiper Edge Length | 0.66mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 1.2mm |
| BSR - Wiper Edge Radius | 50mm |
| REEQ - Corner Radius Equivalent | 2.5mm |
| ORDCODE | R210-09 04 14E-MM 2040 |
| CHANGEDATE | 2022-09-23 16:40:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | S |
| SSC - Insert Seat Size Code | 09 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_MA0904_2 |
| Grade | 2040 |
| COATING | CVD TiCrN+Al2O3+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | MM |
| CEDC - Cutting Edge Count | 4 |
| WEP - Wiper Edge Property | True |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant C5-PDUNR-35100-15HP T-Max™ P cutting unit for turningR 9 254,05 inc. vat -
Sandvik Coromant C5-PDUNR-22110-11HP T-Max™ P cutting unit for turningR 9 254,05 inc. vat -
Sandvik Coromant C5-PSKNL-17090-12HP T-Max™ P cutting unit for turningR 9 254,05 inc. vat -
Sandvik Coromant C5-PDUNR-35150-15HP T-Max™ P cutting unit for turningR 9 254,05 inc. vat -
Sandvik Coromant C5-PSKNR-22110-12HP T-Max™ P cutting unit for turningR 9 254,05 inc. vat -
Sandvik Coromant C5-PSKNR-17090-12HP T-Max™ P cutting unit for turningR 9 254,05 inc. vat
Write Your Own Review