Sandvik Coromant R210-09 04 14E-PM 4220 CoroMill™ 210 insert for milling
Next
Sandvik Coromant R210-09 04 14E-MM 2040 CoroMill™ 210 insert for milling
Previous
Sandvik Coromant R210-09 04 14E-MM 2040 CoroMill™ 210 insert for milling
Previous
R 317,40
inc. vat
In stock
SKU
5742732
CoroMill® 210 insert for milling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® 210 insert for milling
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 3.6g |
| AN - Clearance Angle Major | 7deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 9.5mm |
| RE - Corner Radius | 1.4mm |
| Insert Thickness | 4.5mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 4.2mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 5.77mm |
| L - Cutting Edge Length | 9.4mm |
| KRINS - Major Cutting Edge Angle | 10deg |
| BS - Wiper Edge Length | 0.66mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 1.2mm |
| BSR - Wiper Edge Radius | 50mm |
| REEQ - Corner Radius Equivalent | 2.5mm |
| ORDCODE | R210-09 04 14E-PM 1010 |
| CHANGEDATE | 2022-05-10 23:03:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | S |
| SSC - Insert Seat Size Code | 09 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_MA0904_2 |
| Grade | 1010 |
| COATING | PVD TiAlN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | PM |
| CEDC - Cutting Edge Count | 4 |
| WEP - Wiper Edge Property | True |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant A880-D1687LX38-02 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 11 038,85 inc. vat -
Sandvik Coromant A880-D1562LX38-04 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 12 408,50 inc. vat -
Sandvik Coromant A880-D2500LX38-03 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 13 280,20 inc. vat -
Sandvik Coromant A880-D1687LX38-03 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 11 620,75 inc. vat -
Sandvik Coromant A880-D1625P38-04 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 12 408,50 inc. vat
Write Your Own Review