Sandvik Coromant R215.36-18060-AC32L 1620 CoroMill™ Plura solid carbide end mill for Finishing
Next
Sandvik Coromant R215.26-10050EAC22H 1610 CoroMill™ Plura solid carbide end mill for Finishing
Previous
Sandvik Coromant R215.26-10050EAC22H 1610 CoroMill™ Plura solid carbide end mill for Finishing
Previous
R 6 252,55
inc. vat
In stock
SKU
5742684
CoroMill® Plura solid carbide end mill for Finishing
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® Plura solid carbide end mill for Finishing
| DCON - Connection Diameter | 16mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 92mm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 800001/min |
| WT - Weight Of Item | 0.262kg |
| OAL - Overall Length | 92mm |
| OHX - Maximum Overhang | 44mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 90deg |
| LU - Usable Length | 32mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 32mm |
| KCH - Corner Chamfer | 45deg |
| CHW - Corner Chamfer Width | 0.15mm |
| DC - Cutting Diameter | 16mm |
| DCF - Cutting Diameter Face Contact | 15.7mm |
| FHA - Flute Helix Angle | 60deg |
| GAMF - Radial Rake Angle | 5deg |
| GAMP - Axial Rake Angle | 13.5deg |
| ULDR - Usable Length Diameter Ratio | 2 |
| ORDCODE | R215.36-16060-AC32L 1620 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLRD1_G1600_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2022-06-14 15:58:00.000 |
| STDLET - Standard Letter | HA |
| STDNO - Standard Number | DIN6535 |
| Hand | R |
| TCDCON - Connection Diameter Tolerance | h6 |
| Grade | 1620 |
| COATING | PVD TiAlN |
| SUBSTRATE | HC |
| BSG - Basic Standard Group | DIN 6527 L |
| ZEFP - Peripheral Effective Cutting Edge Count | 6 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| CCC - Center Cutting Capability | False |
| CPDF - Cutting Pitch Differential | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant RA200-032MN32-19M CoroMill™ 200 face milling cutterR 7 363,45 inc. vat -
Sandvik Coromant RA200-038MN32-13M CoroMill™ 200 face milling cutterR 7 860,25 inc. vat
Write Your Own Review