Sandvik Coromant RA215-A102R38-25M Plunge milling cutter
Previous
R 16 165,55
inc. vat
In stock
SKU
5742807
Plunge milling cutter
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
Plunge milling cutter
| DFC - Functional Diameter | 55mm |
|---|---|
| DCON - Connection Diameter | 80mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 92mm |
| TQ - Torque | 5Nm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 37401/min |
| WT - Weight Of Item | 3.513kg |
| OAL - Overall Length | 140mm |
| OHX - Maximum Overhang | 92mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 92deg |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | -2deg |
| AN - Clearance Angle Major | 11deg |
| RE - Corner Radius | 1mm |
| Insert Thickness | 6.35mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 21.6mm |
| W1 - Insert Width | 14.2748mm |
| DC - Cutting Diameter | 85mm |
| DCF - Cutting Diameter Face Contact | 41.8mm |
| DCX - Maximum Cutting Diameter | 85mm |
| AZ - Maximum Plunge Depth | 0mm |
| ORDCODE | R215-A085C8-25M |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CCS01_C0800_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-03-22 12:09:00.000 |
| STDNO - Standard Number | ISO26623-1 |
| MTP - Clamping Type Code | S |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WISO_LP2506_1 |
| Hand | R |
| MIID - Master Insert Identification | LPMH 25 06 10 |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | L |
| SSC - Insert Seat Size Code | 25 |
| CICT - Cutting Item Count | 5 |
| ZEFP - Peripheral Effective Cutting Edge Count | 5 |
| DPC - Damping Property | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| CPDF - Cutting Pitch Differential | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant R300-050Q22-08H CoroMill™ 300 face milling cutterR 10 655,90 inc. vat -
Sandvik Coromant R300-042C4-10H CoroMill™ 300 face milling cutterR 9 503,60 inc. vat -
Sandvik Coromant R300-042C4-12M CoroMill™ 300 face milling cutterR 8 002,85 inc. vat -
Sandvik Coromant R300-042C4-12H CoroMill™ 300 face milling cutterR 8 752,65 inc. vat
Write Your Own Review