Sandvik Coromant R215-A085C8-25M Plunge milling cutter
Next
Sandvik Coromant RA215-A076C6-25M Plunge milling cutter
Previous
Sandvik Coromant RA215-A076C6-25M Plunge milling cutter
Previous
R 14 708,50
inc. vat
In stock
SKU
5740224
Plunge milling cutter
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
Plunge milling cutter
| DCON - Connection Diameter | 38.1mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 60.325mm |
| TQ - Torque | 5Nm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 31201/min |
| WT - Weight Of Item | 2410.5g |
| OAL - Overall Length | 60.325mm |
| OHX - Maximum Overhang | 60.325mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 92deg |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | -2deg |
| AN - Clearance Angle Major | 11deg |
| RE - Corner Radius | 1mm |
| Insert Thickness | 6.35mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 21.6mm |
| W1 - Insert Width | 14.2748mm |
| DC - Cutting Diameter | 101.6mm |
| DCF - Cutting Diameter Face Contact | 58.4mm |
| DCX - Maximum Cutting Diameter | 101.6mm |
| AZ - Maximum Plunge Depth | 0mm |
| ORDCODE | RA215-A102R38-25M |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_FDA1B1_S1500_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-03-22 12:07:00.000 |
| STDLET - Standard Letter | B |
| STDNO - Standard Number | ISO6462 |
| MTP - Clamping Type Code | S |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WISO_LP2506_1 |
| Hand | R |
| MIID - Master Insert Identification | LPMH 25 06 10 |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | L |
| SSC - Insert Seat Size Code | 25 |
| CICT - Cutting Item Count | 6 |
| ZEFP - Peripheral Effective Cutting Edge Count | 6 |
| DPC - Damping Property | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| CPDF - Cutting Pitch Differential | False |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review