Sandvik Coromant R216.2-020 U-Max™ square shoulder milling cutter
Next
Sandvik Coromant R216.2-319 U-Max™ square shoulder milling cutter
Previous
Sandvik Coromant R216.2-319 U-Max™ square shoulder milling cutter
Previous
R 5 741,95
inc. vat
In stock
SKU
5742811
U-Max® square shoulder milling cutter
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
U-Max® square shoulder milling cutter
| DCON - Connection Diameter | 19.05mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 93.4mm |
| TQ - Torque | 2Nm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 120951/min |
| WT - Weight Of Item | 0.314kg |
| OAL - Overall Length | 93.4mm |
| OHX - Maximum Overhang | 41.8mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 90deg |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 90deg |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | -4deg |
| LAMS - Inclination Angle | 3deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 9.5mm |
| Insert Thickness | 3.96875mm |
| H - Shank Height | 17.15mm |
| MHD - Mounting Hole Distance | 25.796875mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 15mm |
| W1 - Insert Width | 4mm |
| DC - Cutting Diameter | 25.4mm |
| DCF - Cutting Diameter Face Contact | 23.8mm |
| GAMF - Radial Rake Angle | -3.99999989deg |
| GAMP - Axial Rake Angle | 3.00000004deg |
| AZ - Maximum Plunge Depth | 15mm |
| ORDCODE | R216.2-325 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLW_R7500_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-04-13 01:48:00.000 |
| STDLET - Standard Letter | HB |
| STDNO - Standard Number | DIN6535 |
| MTP - Clamping Type Code | S |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WCOR_MZ07T3C_1 |
| Hand | R |
| MIID - Master Insert Identification | R216.2-15T308-1 |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | A |
| SSC - Insert Seat Size Code | 07 |
| TCDCON - Connection Diameter Tolerance | h6 |
| CICT - Cutting Item Count | 1 |
| ZEFP - Peripheral Effective Cutting Edge Count | 1 |
| DPC - Damping Property | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| CPDF - Cutting Pitch Differential | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant C6-PDJNR-45065-15HP T-Max™ P cutting unit for turningR 7 584,25 inc. vat
Write Your Own Review