Sandvik Coromant R216.34-06040-BC13K 1640 CoroMill™ Plura solid carbide end mill for roughing with chip breaker
Next
Sandvik Coromant R216.33-16040-AC32U H10F CoroMill™ Plura solid carbide end mill for roughing with chip breaker
Previous
Sandvik Coromant R216.33-16040-AC32U H10F CoroMill™ Plura solid carbide end mill for roughing with chip breaker
Previous
Sandvik Coromant R216.33-16040-AJ20U H10F CoroMill™ Plura solid carbide end mill for roughing with chip breaker
R 5 202,60
inc. vat
In stock
SKU
5743212
CoroMill® Plura solid carbide end mill for roughing with chip breaker
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® Plura solid carbide end mill for roughing with chip breaker
| DCON - Connection Diameter | 16mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 115mm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 800001/min |
| WT - Weight Of Item | 0.313kg |
| OAL - Overall Length | 115mm |
| OHX - Maximum Overhang | 67mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 90deg |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 15deg |
| LU - Usable Length | 63mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 20mm |
| KCH - Corner Chamfer | 55deg |
| CHW - Corner Chamfer Width | 1mm |
| DC - Cutting Diameter | 16mm |
| DCF - Cutting Diameter Face Contact | 14mm |
| DN - Neck Diameter | 15.2mm |
| FHA - Flute Helix Angle | 40deg |
| GAMF - Radial Rake Angle | 10.5deg |
| GAMP - Axial Rake Angle | 13.5deg |
| ULDR - Usable Length Diameter Ratio | 3.9375 |
| ORDCODE | R216.33-16040-AJ20U H10F |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLRD1_G1600_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2022-04-22 09:04:00.000 |
| STDLET - Standard Letter | HA |
| STDNO - Standard Number | DIN6535 |
| Hand | R |
| TCDCON - Connection Diameter Tolerance | h6 |
| Grade | H10F |
| SUBSTRATE | HF |
| BSG - Basic Standard Group | COROMANT |
| ZEFP - Peripheral Effective Cutting Edge Count | 3 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| CCC - Center Cutting Capability | True |
| CPDF - Cutting Pitch Differential | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant 880-D1750L25-04 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 9 067,75 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D1250L20-05 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 9 338,00 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D1250C4-04 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 9 879,65 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D1750L25-02 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 7 491,10 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D1750L25-03 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 7 884,40 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D1750L25-05 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 9 856,65 inc. vat
Write Your Own Review