Sandvik Coromant R216.34-20050-BC38P 1640 CoroMill™ Plura solid carbide end mill for Stable Multi-Operations milling
Next
Sandvik Coromant R216.34-18030-BC32B 1620 CoroMill™ Plura solid carbide end mill for roughing with chip breaker
Previous
Sandvik Coromant R216.34-18030-BC32B 1620 CoroMill™ Plura solid carbide end mill for roughing with chip breaker
Previous
Sandvik Coromant R216.34-18040-BC32K 1640 CoroMill™ Plura solid carbide end mill for roughing with chip breaker
R 7 328,95
inc. vat
In stock
SKU
5743455
CoroMill® Plura solid carbide end mill for roughing with chip breaker
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® Plura solid carbide end mill for roughing with chip breaker
| DCON - Connection Diameter | 18mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 92mm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 800001/min |
| WT - Weight Of Item | 0.3kg |
| OAL - Overall Length | 92mm |
| OHX - Maximum Overhang | 44mm |
| LSC - Clamping Length | 48mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 90deg |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 5deg |
| RE - Corner Radius | 0.4mm |
| H - Shank Height | 16.2mm |
| LU - Usable Length | 32mm |
| MHD - Mounting Hole Distance | 24mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 32mm |
| DC - Cutting Diameter | 18mm |
| DCF - Cutting Diameter Face Contact | 17.2mm |
| FHA - Flute Helix Angle | 40deg |
| GAMF - Radial Rake Angle | 10.5deg |
| GAMP - Axial Rake Angle | 13.5deg |
| ULDR - Usable Length Diameter Ratio | 1.777777777778 |
| ORDCODE | R216.34-18040-BC32K 1640 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLW_G1800_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2022-04-22 09:29:00.000 |
| STDLET - Standard Letter | WE |
| STDNO - Standard Number | ISO3338-2 |
| Hand | R |
| TCDCON - Connection Diameter Tolerance | h6 |
| Grade | 1640 |
| COATING | PVD TiAlN |
| SUBSTRATE | HC |
| BSG - Basic Standard Group | DIN 6527 L |
| ZEFP - Peripheral Effective Cutting Edge Count | 4 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| CCC - Center Cutting Capability | True |
| CPDF - Cutting Pitch Differential | False |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review