Sandvik Coromant R245-12 T3 E-PL 4330 CoroMill™ 245 insert for milling
Next
Sandvik Coromant 360R-28 07M-PH 4330 CoroMill™ 360 insert for milling
Previous
Sandvik Coromant 360R-28 07M-PH 4330 CoroMill™ 360 insert for milling
Previous
R 831,45
inc. vat
In stock
SKU
7564435
CoroMill® 360 insert for milling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® 360 insert for milling
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 0.08kg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 28.47mm |
| RE - Corner Radius | 1.7mm |
| Insert Thickness | 7.94mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 3.8mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 20mm |
| L - Cutting Edge Length | 28.47mm |
| KRINS - Major Cutting Edge Angle | 60deg |
| BS - Wiper Edge Length | 4.6mm |
| GAN - Insert Rake Angle | 0deg |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 18mm |
| BSR - Wiper Edge Radius | 200mm |
| ORDCODE | 360R-28 07M-PH 4340 |
| CHANGEDATE | 2022-09-23 21:19:00.000 |
| Hand | R |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 1 |
| SC - Insert Shape Code | S |
| SSC - Insert Seat Size Code | 28 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_MF2807_1 |
| Grade | 4340 |
| COATING | CVD TiCN+Al2O3+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | PH |
| CEDC - Cutting Edge Count | 4 |
| WEP - Wiper Edge Property | True |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review