Sandvik Coromant R216F-20A25S-115 CoroMill™ 216F ball nose milling cutter
Next
Sandvik Coromant R216F-20A20S-075 CoroMill™ 216F ball nose milling cutter
Previous
Sandvik Coromant R216F-20A20S-075 CoroMill™ 216F ball nose milling cutter
Previous
R 17 854,90
inc. vat
In stock
SKU
5743792
CoroMill® 216F ball nose milling cutter
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® 216F ball nose milling cutter
| DCON - Connection Diameter | 25mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 191mm |
| BD - Body Diameter | 17mm |
| LB - Body Length | 34.24mm |
| BHTA - Body Half Taper Angle | 2deg |
| TQ - Torque | 5Nm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 185001/min |
| WT - Weight Of Item | 1.103kg |
| OAL - Overall Length | 191mm |
| OHX - Maximum Overhang | 135mm |
| LSC - Clamping Length | 56mm |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 85deg |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 0deg |
| LAMS - Inclination Angle | 0deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 20mm |
| Insert Thickness | 5mm |
| LU - Usable Length | 75.6mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 3mm |
| DC - Cutting Diameter | 20mm |
| DCF - Cutting Diameter Face Contact | 0mm |
| DCX - Maximum Cutting Diameter | 20mm |
| AZ - Maximum Plunge Depth | 0mm |
| CEMR - Cutting Edge Major Radius | 10mm |
| PRFRAD - Profile Radius | 10mm |
| ORDCODE | R216F-20A25C-115 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLR_G2500_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2022-08-18 15:46:00.000 |
| MTP - Clamping Type Code | S |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WCOR_MR2050_1 |
| Hand | R |
| MIID - Master Insert Identification | R216F-20.. |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | R |
| SSC - Insert Seat Size Code | 20 |
| TCDCON - Connection Diameter Tolerance | h6 |
| CICT - Cutting Item Count | 1 |
| ZEFP - Peripheral Effective Cutting Edge Count | 2 |
| DPC - Damping Property | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| LOCAP - Location Aid Property | False |
| CPDF - Cutting Pitch Differential | False |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review