Sandvik Coromant R245-160Q40-18M CoroMill™ 245 face milling cutter
Next
Sandvik Coromant R245-160Q40-12M CoroMill™ 245 face milling cutter
Previous
Sandvik Coromant R245-160Q40-12M CoroMill™ 245 face milling cutter
Previous
R 21 608,50
inc. vat
In stock
SKU
5743925
CoroMill® 245 face milling cutter
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® 245 face milling cutter
| DCON - Connection Diameter | 40mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 63mm |
| TQ - Torque | 5Nm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 43001/min |
| WT - Weight Of Item | 4.408kg |
| OAL - Overall Length | 63mm |
| OHX - Maximum Overhang | 63mm |
| DBC - Diameter Bolt Circle | 66.7mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 45deg |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 0deg |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 5.9deg |
| LAMS - Inclination Angle | 18deg |
| AN - Clearance Angle Major | 20deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 18mm |
| Insert Thickness | 6.1mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 10mm |
| DC - Cutting Diameter | 160mm |
| DCF - Cutting Diameter Face Contact | 160mm |
| GAMF - Radial Rake Angle | -8.90473799deg |
| GAMP - Axial Rake Angle | 16.84764033deg |
| DCX - Maximum Cutting Diameter | 178.8mm |
| AZ - Maximum Plunge Depth | 0mm |
| ORDCODE | R245-160Q40-18H |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_FDA1C4_G4000_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-05-04 11:47:00.000 |
| STDLET - Standard Letter | C |
| STDNO - Standard Number | ISO6462 |
| MTP - Clamping Type Code | S |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WCOR_MB18T6_1 |
| Hand | R |
| MIID - Master Insert Identification | R245-18T6.. |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | S |
| SSC - Insert Seat Size Code | 18 |
| CICT - Cutting Item Count | 9 |
| ZEFP - Peripheral Effective Cutting Edge Count | 9 |
| DPC - Damping Property | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| CPDF - Cutting Pitch Differential | True |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant DNGA150408S01020H 7105 T-Max™ P insert for turningR 2 237,90 inc. vat -
Sandvik Coromant DNGA150408S01525H 7105 T-Max™ P insert for turningR 2 237,90 inc. vat -
Sandvik Coromant DNGA150412S01520HWH 7105 T-Max™ P insert for turningR 2 574,85 inc. vat -
Sandvik Coromant DNGA150412S01020H 7105 T-Max™ P insert for turningR 2 237,90 inc. vat -
Sandvik Coromant DNGA110412S01525H 7105 T-Max™ P insert for turningR 2 014,80 inc. vat -
Sandvik Coromant DNGA150412S01525H 7105 T-Max™ P insert for turningR 2 237,90 inc. vat
Write Your Own Review