Sandvik Coromant R300-0720E-PM 1025 CoroMill™ 300 insert for milling
Next
Sandvik Coromant R300-0724E-PM 1025 CoroMill™ 300 insert for milling
Previous
Sandvik Coromant R300-0724E-PM 1025 CoroMill™ 300 insert for milling
Previous
R 216,20
inc. vat
In stock
SKU
5744333
CoroMill® 300 insert for milling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® 300 insert for milling
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 0.001kg |
| AN - Clearance Angle Major | 15deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 7mm |
| RE - Corner Radius | 3.5mm |
| Insert Thickness | 1.99mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 2.5mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 3.5mm |
| ORDCODE | R300-0720E-MM 2040 |
| CHANGEDATE | 2022-09-23 16:44:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | R |
| SSC - Insert Seat Size Code | 07 20 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_MD0720_1 |
| Grade | 2040 |
| COATING | CVD TiCrN+Al2O3+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | MM |
| CEDC - Cutting Edge Count | 4 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant C5-LC2040-00085M VDI to Coromant Capto™ clamping unitR 25 845,10 inc. vat -
Sandvik Coromant C4-DTGNR-27050-22 T-Max™ P cutting unit for turningR 3 958,30 inc. vat -
Sandvik Coromant C5-DWLNR-35060-06 T-Max™ P cutting unit for turningR 4 404,50 inc. vat -
Sandvik Coromant C5-DWLNR-35060-08 T-Max™ P cutting unit for turningR 4 404,50 inc. vat -
Sandvik Coromant C4-DTFNL-27050-16 T-Max™ P cutting unit for turningR 3 958,30 inc. vat -
Sandvik Coromant C4-DTJNL-27050-16 T-Max™ P cutting unit for turningR 3 958,30 inc. vat
Write Your Own Review