Sandvik Coromant C6-391.02-40 040 Coromant Capto™ reduction adaptor
Previous
Previous
SKU
Coromant Capto® reduction adaptor
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
| CP - Coolant Pressure | 8000000Pa |
|---|---|
| DFC - Functional Diameter | 28mm |
| DCON - Connection Diameter | 40mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 80mm |
| BD - Body Diameter | 63mm |
| LB - Body Length | 80mm |
| BHTA - Body Half Taper Angle | 0deg |
| TQ - Torque | 55Nm |
| WT - Weight Of Item | 1.232kg |
| OAL - Overall Length | 118mm |
| OHX - Maximum Overhang | 80mm |
| ORDCODE | C6-391.02-40 080A |