Sandvik Coromant R300-052C5-08H CoroMill™ 300 face milling cutter
Next
Sandvik Coromant R300-050Q22-12M CoroMill™ 300 face milling cutter
Previous
Sandvik Coromant R300-050Q22-12M CoroMill™ 300 face milling cutter
Previous
R 15 255,90
inc. vat
In stock
SKU
5744365
CoroMill® 300 face milling cutter
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® 300 face milling cutter
| CP - Coolant Pressure | 1000000Pa |
|---|---|
| DFC - Functional Diameter | 55mm |
| DCON - Connection Diameter | 80mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 80mm |
| TQ - Torque | 7.5Nm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 128431/min |
| WT - Weight Of Item | 3.293kg |
| OAL - Overall Length | 128mm |
| OHX - Maximum Overhang | 80mm |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 4.8deg |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 7deg |
| LAMS - Inclination Angle | -2deg |
| AN - Clearance Angle Major | 15deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 20mm |
| RE - Corner Radius | 10mm |
| Insert Thickness | 6.48mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 10mm |
| DC - Cutting Diameter | 80mm |
| DCF - Cutting Diameter Face Contact | 80mm |
| GAMF - Radial Rake Angle | 2.00000003deg |
| GAMP - Axial Rake Angle | 6.99999995deg |
| DCX - Maximum Cutting Diameter | 100mm |
| AZ - Maximum Plunge Depth | 6mm |
| ORDCODE | R300-100C8-20M |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CCS01_C0800_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 3 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 3 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-09-26 13:44:00.000 |
| STDNO - Standard Number | ISO26623-1 |
| MTP - Clamping Type Code | S |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WCOR_MD2060_1 |
| Hand | R |
| MIID - Master Insert Identification | R300-2060.. |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | R |
| SSC - Insert Seat Size Code | 20 |
| CICT - Cutting Item Count | 6 |
| ZEFP - Peripheral Effective Cutting Edge Count | 6 |
| DPC - Damping Property | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| CPDF - Cutting Pitch Differential | True |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant RAG123G024-12B CoroCut™ 1-2 boring bar for groovingR 3 977,85 inc. vat -
Sandvik Coromant RAG123J045-20B CoroCut™ 1-2 boring bar for groovingR 5 706,30 inc. vat -
Sandvik Coromant RAG123G030-16B CoroCut™ 1-2 boring bar for groovingR 4 548,25 inc. vat -
Sandvik Coromant RAG123G06-20B CoroCut™ 1-2 boring bar for groovingR 3 977,85 inc. vat
Write Your Own Review