Sandvik Coromant R300-16EH16-08L CoroMill™ 300 face milling cutter
Next
Sandvik Coromant R300-15EH12-07M CoroMill™ 300 face milling cutter
Previous
Sandvik Coromant R300-15EH12-07M CoroMill™ 300 face milling cutter
Previous
R 4 876,00
inc. vat
In stock
SKU
6550015
CoroMill® 300 face milling cutter
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® 300 face milling cutter
| CP - Coolant Pressure | 1000000Pa |
|---|---|
| DCON - Connection Diameter | 15.5mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 25mm |
| BD - Body Diameter | 14.34mm |
| LB - Body Length | 16.3mm |
| BHTA - Body Half Taper Angle | 0deg |
| TQ - Torque | 0.9Nm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 200001/min |
| WT - Weight Of Item | 0.031kg |
| OAL - Overall Length | 42mm |
| OHX - Maximum Overhang | 25mm |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 15deg |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 0deg |
| LAMS - Inclination Angle | 0deg |
| AN - Clearance Angle Major | 15deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 7mm |
| RE - Corner Radius | 3.5mm |
| Insert Thickness | 1.99mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 3.5mm |
| DC - Cutting Diameter | 9mm |
| DCF - Cutting Diameter Face Contact | 9mm |
| GAMF - Radial Rake Angle | 0deg |
| GAMP - Axial Rake Angle | 0deg |
| DCX - Maximum Cutting Diameter | 16mm |
| AZ - Maximum Plunge Depth | 0.86mm |
| ORDCODE | R300-16EH16-07M |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_SAT01_A0160_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 1 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 3 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-06-15 15:12:00.000 |
| MTP - Clamping Type Code | S |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WCOR_MD0720_1 |
| Hand | R |
| MIID - Master Insert Identification | R300-0720.. |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | R |
| SSC - Insert Seat Size Code | 07 20 |
| CICT - Cutting Item Count | 3 |
| ZEFP - Peripheral Effective Cutting Edge Count | 3 |
| DPC - Damping Property | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| CPDF - Cutting Pitch Differential | False |
Write Your Own Review