Sandvik Coromant R331.32C-101M51EM CoroMill™ 331 adjustable full side & face disc milling cutter
Next
Sandvik Coromant R331.32C-101M51CM CoroMill™ 331 adjustable full side & face disc milling cutter
Previous
Sandvik Coromant R331.32C-101M51CM CoroMill™ 331 adjustable full side & face disc milling cutter
Previous
R 25 058,50
inc. vat
In stock
SKU
7424660
CoroMill® 331 adjustable full side and face disc milling cutter
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® 331 adjustable full side and face disc milling cutter
| CP - Coolant Pressure | 8000000Pa |
|---|---|
| DCON - Connection Diameter | 50.8mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 140mm |
| TQ - Torque | 1.2Nm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 132001/min |
| WT - Weight Of Item | 2.362kg |
| OAL - Overall Length | 140mm |
| OHX - Maximum Overhang | 57.523mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 90deg |
| AN - Clearance Angle Major | 0deg |
| Insert Thickness | 4.45mm |
| H - Shank Height | 48.26mm |
| MHD - Mounting Hole Distance | 46.83125mm |
| CW - Cutting Width | 8mm |
| CDX - Cutting Depth Maximum | 24.003mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 8mm |
| W1 - Insert Width | 9.5mm |
| DC - Cutting Diameter | 101.6mm |
| DCF - Cutting Diameter Face Contact | 100mm |
| DCX - Maximum Cutting Diameter | 101.6mm |
| PSW - Premachined Slot Width | 0mm |
| CWX - Maximum Cutting Width | 10mm |
| ORDCODE | R331.32C-101M51DM |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLW_S2000_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 1 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 2 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-09-26 14:18:00.000 |
| STDLET - Standard Letter | HB |
| STDNO - Standard Number | DIN6535 |
| MTP - Clamping Type Code | S |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WCOR_MW05_1 |
| Hand | R |
| MIID - Master Insert Identification | N331.1A-05 |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | L |
| SSC - Insert Seat Size Code | 05 |
| TCDCON - Connection Diameter Tolerance | h6 |
| CICT - Cutting Item Count | 4 |
| ZEFP - Peripheral Effective Cutting Edge Count | 4 |
| DPC - Damping Property | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| CPDF - Cutting Pitch Differential | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant RNGA090300S01020D CB20 T-Max™ P insert for turningR 3 740,95 inc. vat
Write Your Own Review