Sandvik Coromant R390-25T12-11L CoroMill™ 390 square shoulder milling cutter
Next
Sandvik Coromant R390-42T16-11M CoroMill™ 390 square shoulder milling cutter
Previous
Sandvik Coromant R390-42T16-11M CoroMill™ 390 square shoulder milling cutter
Previous
R 51 883,40
inc. vat
Out of stock
SKU
5746642
CoroMill® 390 long edge square shoulder milling cutter
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® 390 long edge square shoulder milling cutter
| DCON - Connection Diameter | 60mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 68.6mm |
| TQ - Torque | 3Nm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 36001/min |
| WT - Weight Of Item | 14.48kg |
| OAL - Overall Length | 68.6mm |
| OHX - Maximum Overhang | 68.6mm |
| DBC - Diameter Bolt Circle | 101.6mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 90deg |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 0deg |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | -4.12deg |
| LAMS - Inclination Angle | 13.5deg |
| AN - Clearance Angle Major | 11deg |
| Insert Thickness | 6.33mm |
| L - Cutting Edge Length | 18.45mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 43mm |
| W1 - Insert Width | 11mm |
| DC - Cutting Diameter | 200mm |
| DCF - Cutting Diameter Face Contact | 198.4mm |
| GAMF - Radial Rake Angle | -4.12000003deg |
| GAMP - Axial Rake Angle | 13.50000005deg |
| AZ - Maximum Plunge Depth | 0mm |
| ORDCODE | R390-200Q60-43L |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_FDA1C4_G6000_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-06-15 14:48:00.000 |
| STDLET - Standard Letter | C |
| STDNO - Standard Number | ISO6462 |
| MTP - Clamping Type Code | S |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WCOR_MH1806_1 |
| Hand | R |
| MIID - Master Insert Identification | R390-18.. |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | L |
| SSC - Insert Seat Size Code | 18 |
| CICT - Cutting Item Count | 9 |
| ZEFP - Peripheral Effective Cutting Edge Count | 9 |
| DPC - Damping Property | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| CPDF - Cutting Pitch Differential | False |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review