Sandvik Coromant R590-110508H-PR2-KW CB50 CoroMill™ Century insert for milling
Next
Sandvik Coromant 328R13-600 MM-TH 1025 CoroMill™ 328 insert for thread milling
Previous
Sandvik Coromant 328R13-600 MM-TH 1025 CoroMill™ 328 insert for thread milling
Previous
R 2 202,25
inc. vat
In stock
SKU
6136351
CoroMill® Century insert for milling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® Century insert for milling
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 0.007kg |
| RE - Corner Radius | 0.8mm |
| Insert Thickness | 5mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 4.6mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 2mm |
| KRINS - Major Cutting Edge Angle | 90deg |
| BN - Face Land Width | 0.2mm |
| GB - Face Land Angle | 20deg |
| BS - Wiper Edge Length | 1.5mm |
| GAN - Insert Rake Angle | 13deg |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 2mm |
| W1 - Insert Width | 11.5mm |
| BSR - Wiper Edge Radius | 25mm |
| ORDCODE | R590-110508H-PR2-KM CB50 |
| CHANGEDATE | 2022-09-23 18:09:00.000 |
| Hand | R |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SSC - Insert Seat Size Code | 11 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_MJ1105_1 |
| Grade | CB50 |
| SUBSTRATE | BH |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | KM |
| CEDC - Cutting Edge Count | 2 |
| WEP - Wiper Edge Property | True |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review