Sandvik Coromant R790-066C6S1-22H CoroMill™ 790 square shoulder milling cutter
Next
Sandvik Coromant R790-054C5S2-22H CoroMill™ 790 square shoulder milling cutter
Previous
Sandvik Coromant R790-054C5S2-22H CoroMill™ 790 square shoulder milling cutter
Previous
R 23 281,75
inc. vat
In stock
SKU
5912564
CoroMill® 790 square shoulder milling cutter
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® 790 square shoulder milling cutter
| CP - Coolant Pressure | 1000000Pa |
|---|---|
| DFC - Functional Diameter | 44mm |
| DCON - Connection Diameter | 63mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 75mm |
| TQ - Torque | 3Nm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 200001/min |
| WT - Weight Of Item | 1.711kg |
| OAL - Overall Length | 113mm |
| OHX - Maximum Overhang | 75mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 90deg |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 4deg |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 3deg |
| LAMS - Inclination Angle | 11deg |
| Insert Thickness | 4mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 12mm |
| W1 - Insert Width | 11mm |
| DC - Cutting Diameter | 66mm |
| DCF - Cutting Diameter Face Contact | 62mm |
| GAMF - Radial Rake Angle | 3.00000004deg |
| GAMP - Axial Rake Angle | 11.00000005deg |
| AZ - Maximum Plunge Depth | 0mm |
| ORDCODE | R790-066C6S1-16H |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CCS01_C0630_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 3 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 3 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-09-26 13:57:00.000 |
| STDNO - Standard Number | ISO26623-1 |
| MTP - Clamping Type Code | S |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WCOR_ML1604_1 |
| Hand | R |
| MIID - Master Insert Identification | R790-1604.. |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SSC - Insert Seat Size Code | 16 |
| CICT - Cutting Item Count | 7 |
| ZEFP - Peripheral Effective Cutting Edge Count | 7 |
| DPC - Damping Property | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| CPDF - Cutting Pitch Differential | False |
Write Your Own Review