Sandvik Coromant R840-0690-30-W1A 1220 CoroDrill® Delta-C solid carbide drill
Next
Sandvik Coromant R840-0710-50-A0A 1220 CoroDrill® Delta-C solid carbide drill
Previous
Sandvik Coromant R840-0710-50-A0A 1220 CoroDrill® Delta-C solid carbide drill
Previous
R 1 098,25
inc. vat
In stock
SKU
5747448
CoroDrill® Delta-C solid carbide drill
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroDrill® Delta-C solid carbide drill
| DCON - Connection Diameter | 1.5mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 24.7mm |
| BD - Body Diameter | 1mm |
| LB - Body Length | 8mm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 795771/min |
| WT - Weight Of Item | 5.6g |
| OAL - Overall Length | 25mm |
| OHX - Maximum Overhang | 7.6996mm |
| LSC - Clamping Length | 14.79mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 16.22deg |
| LU - Usable Length | 6.3mm |
| DC - Cutting Diameter | 1mm |
| FHA - Flute Helix Angle | 24deg |
| ULDR - Usable Length Diameter Ratio | 6.3 |
| PL - Point Length | 0.3mm |
| LCF - Chip Flute Length | 8mm |
| SIG - Point Angle | 118deg |
| ORDCODE | R840-0100-70-A0B H10F |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLR_F1500_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2022-05-07 01:06:00.000 |
| Hand | R |
| TCDCON - Connection Diameter Tolerance | h6 |
| Grade | H10F |
| SUBSTRATE | HF |
| BSG - Basic Standard Group | COROMANT |
| TCHA - Achievable Hole Tolerance | H9 |
| NOF - Flute Count | 2 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| LOCAP - Location Aid Property | False |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review