Sandvik Coromant RA200-025MN32-13M CoroMill™ 200 face milling cutter
Next
Sandvik Coromant RA200-016MN25-09M CoroMill™ 200 face milling cutter
Previous
Sandvik Coromant RA200-016MN25-09M CoroMill™ 200 face milling cutter
Previous
R 6 239,90
inc. vat
In stock
SKU
5737644
CoroMill® 200 face milling cutter
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® 200 face milling cutter
| DCON - Connection Diameter | 31.75mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 153mm |
| BD - Body Diameter | 31.75mm |
| LB - Body Length | 95.25mm |
| TQ - Torque | 3Nm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 310001/min |
| WT - Weight Of Item | 0.86kg |
| OAL - Overall Length | 153mm |
| OHX - Maximum Overhang | 93mm |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 13deg |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | -7deg |
| LAMS - Inclination Angle | 0deg |
| AN - Clearance Angle Major | 7deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 12.7mm |
| RE - Corner Radius | 6.35mm |
| Insert Thickness | 4.7625mm |
| H - Shank Height | 29.36mm |
| LU - Usable Length | 95.25mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 6.35mm |
| DC - Cutting Diameter | 19.05mm |
| DCF - Cutting Diameter Face Contact | 19.05mm |
| GAMF - Radial Rake Angle | 0deg |
| GAMP - Axial Rake Angle | -6.99999995deg |
| DCX - Maximum Cutting Diameter | 31.75mm |
| AZ - Maximum Plunge Depth | 3.5mm |
| ORDCODE | RA200-019MN32-13M |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLWNW_S1250_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-08-18 15:34:00.000 |
| MTP - Clamping Type Code | S |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WISO_RC1304_2 |
| Hand | R |
| MIID - Master Insert Identification | RCKT 13 04 00 |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | R |
| SSC - Insert Seat Size Code | 13 |
| TCDCON - Connection Diameter Tolerance | h6 |
| CICT - Cutting Item Count | 2 |
| ZEFP - Peripheral Effective Cutting Edge Count | 2 |
| DPC - Damping Property | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| CPDF - Cutting Pitch Differential | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant SVJBR 1212K 16-S CoroTurn™ 107 shank tool for turningR 1 971,10 inc. vat -
Sandvik Coromant SVJBR 12 2B CoroTurn™ 107 shank tool for turningR 2 226,40 inc. vat -
Sandvik Coromant SVJBR 122B-B1 CoroTurn™ 107 shank tool for turningR 2 226,40 inc. vat
Write Your Own Review