Sandvik Coromant RA216-25 04 M-M 1130 CoroMill™ 216 ball nose insert
Next
Sandvik Coromant RA216-19 T3 M-M 1130 CoroMill™ 216 ball nose insert
Previous
Sandvik Coromant RA216-19 T3 M-M 1130 CoroMill™ 216 ball nose insert
Previous
R 956,80
inc. vat
In stock
SKU
7100962
CoroMill® 216 ball nose insert
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® 216 ball nose insert
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 0.014kg |
| AN - Clearance Angle Major | 9deg |
| Insert Thickness | 4.7625mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 4.7mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 22.6822mm |
| GAN - Insert Rake Angle | 0deg |
| CEMR - Cutting Edge Major Radius | 12.47mm |
| ORDCODE | RA216-25 04 E-M 1130 |
| CHANGEDATE | 2022-09-23 20:30:00.000 |
| Hand | R |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SSC - Insert Seat Size Code | 25.4 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_MQ2504_1 |
| Grade | 1130 |
| COATING | PVD AlTiCrN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | E-M |
| CEDC - Cutting Edge Count | 2 |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant 570-32RF-16 Rectangular shank to CoroTurn™ SL adaptorR 2 717,45 inc. vat -
Sandvik Coromant 570-40RF-20 Rectangular shank to CoroTurn™ SL adaptorR 3 574,20 inc. vat
Write Your Own Review