Sandvik Coromant RA216-10O16-038 CoroMill™ 216 ball nose milling cutter
Next
Sandvik Coromant RA216-32M32-101 CoroMill™ 216 ball nose milling cutter
Previous
Sandvik Coromant RA216-32M32-101 CoroMill™ 216 ball nose milling cutter
Previous
R 9 688,75
inc. vat
In stock
SKU
5739310
CoroMill® 216 ball nose milling cutter
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® 216 ball nose milling cutter
| CP - Coolant Pressure | 1000000Pa |
|---|---|
| DCON - Connection Diameter | 31.75mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 127.79mm |
| BD - Body Diameter | 28.5mm |
| LB - Body Length | 57.15mm |
| BHTA - Body Half Taper Angle | 0deg |
| TQ - Torque | 5Nm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 185001/min |
| WT - Weight Of Item | 0.617kg |
| OAL - Overall Length | 127.79mm |
| OHX - Maximum Overhang | 69.85mm |
| LSC - Clamping Length | 57.94mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 90deg |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 85deg |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 0deg |
| LAMS - Inclination Angle | 10deg |
| AN - Clearance Angle Major | 9deg |
| Insert Thickness | 6.35mm |
| H - Shank Height | 29.36mm |
| LU - Usable Length | 69.8mm |
| MHD - Mounting Hole Distance | 28.971875mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 28.2956mm |
| W1 - Insert Width | 9.52mm |
| DC - Cutting Diameter | 31.75mm |
| DCF - Cutting Diameter Face Contact | 0mm |
| DCX - Maximum Cutting Diameter | 31.75mm |
| AZ - Maximum Plunge Depth | 15.875mm |
| CEMR - Cutting Edge Major Radius | 15.875mm |
| PRFRAD - Profile Radius | 15.875mm |
| ORDCODE | RA216-32M32-070 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLW_S1250_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 1 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 3 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-08-18 15:37:00.000 |
| STDLET - Standard Letter | HB |
| STDNO - Standard Number | ISO3338-2 |
| MTP - Clamping Type Code | S |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WCOR_MM1604_1 |
| Hand | R |
| MIID - Master Insert Identification | APMT 160408-M |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | A |
| SSC - Insert Seat Size Code | 31.75 |
| TCDCON - Connection Diameter Tolerance | h6 |
| CICT - Cutting Item Count | 1 |
| ZEFP - Peripheral Effective Cutting Edge Count | 2 |
| DPC - Damping Property | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| CPDF - Cutting Pitch Differential | False |
Write Your Own Review