Sandvik Coromant N260.8-1204-L 3020 Auto AF insert for milling
Next
Sandvik Coromant N331.1A-08 45 08H-NL1025 CoroMill™ 331 insert for side & facemilling
Previous
Sandvik Coromant N331.1A-08 45 08H-NL1025 CoroMill™ 331 insert for side & facemilling
Previous
R 1 296,05
inc. vat
In stock
SKU
5738355
CoroMill® 216 ball nose insert
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® 216 ball nose insert
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 0.01kg |
| AN - Clearance Angle Major | 9deg |
| Insert Thickness | 7.94mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 6.7mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 32.9946mm |
| GAN - Insert Rake Angle | 0deg |
| CEMR - Cutting Edge Major Radius | 19.05mm |
| ORDCODE | RA216-38 07 M-M 1025 |
| CHANGEDATE | 2022-09-23 16:38:00.000 |
| Hand | R |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SSC - Insert Seat Size Code | 38.1 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_MQ3807_1 |
| Grade | 1025 |
| COATING | PVD TiCN+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | M-M |
| CEDC - Cutting Edge Count | 2 |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review