Sandvik Coromant RA300-016M19-08L CoroMill™ 300 face milling cutter
Next
Sandvik Coromant RA300-076R25-20M CoroMill™ 300 face milling cutter
Previous
Sandvik Coromant RA300-076R25-20M CoroMill™ 300 face milling cutter
Previous
R 3 914,60
inc. vat
In stock
SKU
5739527
CoroMill® 300 face milling cutter
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® 300 face milling cutter
| DCON - Connection Diameter | 15.875mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 203.2mm |
| BD - Body Diameter | 11.1mm |
| LB - Body Length | 21mm |
| TQ - Torque | 0.9Nm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 85001/min |
| WT - Weight Of Item | 0.267kg |
| OAL - Overall Length | 203.2mm |
| OHX - Maximum Overhang | 155.2mm |
| LSC - Clamping Length | 48mm |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 20deg |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 0deg |
| LAMS - Inclination Angle | 0deg |
| AN - Clearance Angle Major | 15deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 7mm |
| RE - Corner Radius | 3.5mm |
| Insert Thickness | 1.99mm |
| LU - Usable Length | 46.1mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 3.5mm |
| DC - Cutting Diameter | 5.7mm |
| DCF - Cutting Diameter Face Contact | 5.7mm |
| GAMF - Radial Rake Angle | 0deg |
| GAMP - Axial Rake Angle | 0deg |
| DCX - Maximum Cutting Diameter | 12.7mm |
| AZ - Maximum Plunge Depth | 1.4mm |
| ORDCODE | RA300-013O16L-07L |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLR_R6250_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-08-18 15:38:00.000 |
| MTP - Clamping Type Code | S |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WCOR_MD0720_1 |
| Hand | R |
| MIID - Master Insert Identification | R300-0720.. |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | R |
| SSC - Insert Seat Size Code | 07 20 |
| TCDCON - Connection Diameter Tolerance | h6 |
| CICT - Cutting Item Count | 2 |
| ZEFP - Peripheral Effective Cutting Edge Count | 2 |
| DPC - Damping Property | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| LOCAP - Location Aid Property | False |
| CPDF - Cutting Pitch Differential | False |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review