Sandvik Coromant RA365-102R38-S15H CoroMill™ 365 face milling cutter
Next
Sandvik Coromant RA365-160J51-S15H CoroMill™ 365 face milling cutter
Previous
Sandvik Coromant RA365-160J51-S15H CoroMill™ 365 face milling cutter
Previous
R 22 522,75
inc. vat
In stock
SKU
5739413
CoroMill® 365 face milling cutter
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® 365 face milling cutter
| DCON - Connection Diameter | 50.8mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 63mm |
| TQ - Torque | 3Nm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 75001/min |
| WT - Weight Of Item | 6.21kg |
| OAL - Overall Length | 63mm |
| OHX - Maximum Overhang | 63mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 65deg |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 0deg |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | -9.5deg |
| LAMS - Inclination Angle | -7deg |
| AN - Clearance Angle Major | 0deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 15mm |
| Insert Thickness | 5.66mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 6mm |
| DC - Cutting Diameter | 160mm |
| DCF - Cutting Diameter Face Contact | 160mm |
| GAMF - Radial Rake Angle | -5.6977106deg |
| GAMP - Axial Rake Angle | -10.31507694deg |
| DCX - Maximum Cutting Diameter | 166.7mm |
| AZ - Maximum Plunge Depth | 0mm |
| ORDCODE | RA365-160J51-S15M |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_FDACB1_S2000_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-03-24 01:46:00.000 |
| MTP - Clamping Type Code | S |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WCOR_MG1505_2 |
| Hand | R |
| MIID - Master Insert Identification | R365-1505ZNE |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SSC - Insert Seat Size Code | 15 |
| CICT - Cutting Item Count | 10 |
| ZEFP - Peripheral Effective Cutting Edge Count | 10 |
| DPC - Damping Property | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| CPDF - Cutting Pitch Differential | True |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review